By creating a dominant culture under the influence of universal values in today’s global world, we can form awareness towards today’s life. It is quite natural that societies living on lands determined by borders are different from one another according to their languages, cultures, religions, races, nations etc. Moreover, all these differences make the communities more colorful, richer as a cultural factor. We shouldn’t think that differences cause problems. On the contrary, we should live our lives in the fascinating harmony of differences. But we shouldn’t be obsessed with our differences in societies and instead we should focus on our similarities. By studying and appreciating the identity of each nation, its culture, we can learn from the past and build for the future, respecting each other’s culture and traditions. The partnership will bring Europe closer to the pupils, their families and friends and it will raise everyone’s awareness of European cultures and traditions.
Párkányi gimnazisták látogatása a csehországi partneriskolában
2011.március 30-ától április 3-ig egy újabb fantasztikus kirándulásra került sor a Comenius-projekt keretén belül. Az októberi szlovákiai látogatás folytatásaként a csehországi Brünnbe látogatott el tizenkét fős csoportunk. Reggeli indulással megkezdtük utunkat, majd Bécsben egy kis pihenőt tartottunk, mivel felvettük a Dániából,Belgiumból és Spanyolországból érkező társainkat .Már itt megkezdődött a kommunikáció angol nyelven, vagy itt-ott
kézzel-lábbal, de úgy érzem, már ennél a pontnál a diákok szoros kapcsolatot kötöttek. Nagy meglepetésünkre a reptéren összefutottunk 2010 legjobb futballjátékosával, Marek Hamšíkkal, és természetesen fotót is készítettünk vele. Innen már csupán a végállomás várt ránk. Délután megérkeztünk a szállásra, ahol 4-5 fős csoportokba soroltak minket, és mivel az egész projekt célja, hogy javítsuk és gyarapítsuk angolnyelv-tudásunkat, a csoportok vegyesen kerültek elszállásolásra. A cseh diákok nagyon vendégszeretőek voltak, és véleményem szerint csodás 5 napot töltött el az egész csapat Brünnben. Meglátogattuk a környékbeli nevezetességeket is: Lednicén a kastélyt, Rožnovban a Valašské múzeumot tekintettük meg, de magát az otthont adó várost is körbejártuk. Ennek a projektrésznek a címe The national folklore ( Nemzeti folklór) volt, és ennek a jegyében telt az egész ottlétünk. Éjjel-nappal zenéltünk, muzsikáltunk ,és napról-napra jobban összekovácsolódott a csapat. Az utolsó nap megálltunk Bécsben egy kis városnézésre, majd a nap végén kivittük a dán, belga és spanyol diákokat a reptérre, és könnyek közt elbúcsúztunk tőlük. Véleményem szerint ez volt az eddigi legsikeresebb találka a projekt keretén belul, amin részt vettünk, és nagy izgalommal várjuk május 4-ét, spanyolországi látogatásunk kezdetét.
Halasi Natália, az iskola diákja:
Gymnázium - Gimnázium v Štúrove sa aj tohto roku úspešne zapojilo do anglického projektu Európskej Únie menom Comenius. Do tohto projektu sa naša škola zapojila prostredníctvom žiackych prác a jeho cieľom je zdokonalenie angličtiny študentov a zlepšenie medzinárodných vzťahov s inými krajinami.
V projekte je zapojených 5 štátov: Slovenská republika, Belgicko, Česká republika, Dánsko a Španielsko.
Tento projekt je programovo rozvrhnutý na dva roky a prvé spoločné stretnutie sa uskutočnilo u nás v Štúrove v budove gymnázia 6. októbra 2010. Po príchode žiakov a ich pedagógov z rôznych škôl zo spomínaných krajín boli ubytovaní v penzióne Sultán.
Na druhý deň sa na našej škole prezentovali práce a logá žiakov z jednotlivých krajín.
Každá skupina nás oboznámila o svojej krajine, aby aj susedné krajiny vedeli viac o ich kultúre, tradíciách a významných miestach . Nasledujúce dni strávili návštevou Bíne, Bratislavy, Ostrihomu a zároveň najvýznamnejších pamiatok v Štúrove.
Na základe reakcií môžem povedať, že tieto štyri dni nás spojili a dali nám veľa zážitkov a cenné skúsenosti, a tak sa aj oni mohli spokojne vrátiť domov.
Keďže som sa aj ja zúčastnila tohto projektu, viem, že naši učitelia a aj učitelia z ostatných krajín vložili veľa energie a práce, aby bol tento projekt úspešný.
Touto cestou sa chceme poďakovať našim pani profesorkám - Góra Adrianne a Nikolete Lőrinczovej, za ich starostlivosť a úžasnú možnosť zapojiť nás žiakov našej školy.
Táto spolupráca ale ešte nekončí. Najbližšie stretnutie bude v marci, keď vybrané skupiny navštívia Česko. Tu nás budú čakať ďalšie úlohy.
V máji sa chystá cesta do Španielska, na ktorú sa taktiež tešíme.
Góra Máté, Comenius-project az iskolánkban:
A Comenius Project keretében négy ország (Csehország, Belgium, Dánia és Spanyolország) diákjai látogattak el hozzánk a Simon – Júda vásár hétvégéjén. A project célja más országok kultúrájának, környezetének megismerése. A kommunikáció nyelve az angol. A tanulók szerdán érkeztek, s csütörtök délelőtt minden ország előadta prezentációját hazájukról és iskolájukról. Délután elkísértük őket a városba, megnéztük a múzeumot és meglátogattuk a hídőrt. Pénteken Esztergomot nézték meg, és fürödtek egy jót az Élményfürdőben. Szombaton Pozsonyba látogattak, amit szintén nagyon élveztek, s így, élményekkel teli utaztak haza vasárnap. A következő látogatás Csehországban lesz, jövő márciusban. Köszönjük Góra tanárnőnek és Lőrincz tanárnőnek a project megszervezését és a látogatás előkészítését.
Halasi Natália, Comenius Projekt a Párkányi Gimnáziumban:
A Párkányi Gimnázium idén sikeresen csatlakozott az Európai Unió angol nyelvű Comenius projektjéhez. Ezt a projektet az iskolánk egy pályázattal érdemelte ki, amelynek célja a diákok angol nyelvtudásának fejlesztése és kapcsolatteremtés a többi országgal.
5 nemzet kapcsolódott be ebbe a nagyszabású eseménybe: Szlovákia, Belgium, Csehország, Dánia és Spanyolország. A projekt kétéves, az első találkozóra itt nálunk Párkányban került sor.2010. október 6-án minden nemzet pályázatot nyert iskoláiból megérkeztek a diákok és a Sultán panzióban lettek elszálásolva. Másnap 2010. október 7-én a mi iskolánkban került sor az első megadott feladat, vagyis a prezentációk és logók bemutatására. Minden iskolai csapat bemutatta a saját hazáját, hogy a szomszédos nemzetek megismerjék az ország kultúráját, szokásait és nevezetességeit. Erre nem csak előadás formájában került sor, hanem a következő napokban meglátogatták Bényt, Pozsonyt és Esztergomot, valamint Párkány különböző történelmi nevezetességeit is.
A visszajelzésekre alapozva kijelenthetem, hogy ez az összekovácsoló négy nap nagyon élménydús és kapcsolatépítő volt, és ők is élményekkel gazdagon tértek vissza hazájukba.
Mivel én is részt vettem ebben a projektben, ezért tudom, hogy a tanáraink és a környező országok iskoláinak tanárai nagyon sok munkát és energiát öltek bele ebbe a projektbe, hogy sikeres legyen. Ez úton szeretnénk megköszönni Góra Adrianna és Lőrincz Nikolett tanárnőknek a fáradozásaikat és azt, hogy egy ilyen nagyszerű lehetőséget biztosítottak nekünk, diákoknak és az iskolánknak is.
Ez az összmunka viszont itt még nem ért véget. A következő találkozóra márciusban kerül sor, amikor is a kiválasztott csapatok Csehországba utaznak, ahol újabb megmérettetések várják majd a résztvevőket.
Májusban kerül sor a spanyolországi látogatásra, amire szintén nagyon készülünk.