1. Spolupráca v projekte: BRITISH COUNCIL -THE FUTURE SCHOOL PROJECT -BRITISH COUNCIL-PROJECT O ŠKOLE BUDÚCNOSTI
Pred rokom bola naša škola spolu s troma ďalšími školami zo Slovenska vybratá British Council na prácu na projekte School of the Future – Škola budúcnosti. Skupina našich študentov začala pracovať na tomto projekte s veľkým elánom a oduševnením, veď projekt ponúkal veľa zaujímavého a netradičného. V priebehu prípravy prác dve naše študentky mali možnosť vycestovať do Severného Írska, kde v rámci skupiny (školy štyroch krajín: Lotyšsko, Severné Írsko, Slovensko a Ukrajina) sme mohli porovnať naše očakávania a možné návrhy. Cieľom iniciátorov tohto projektu bolo vypracovať vizuálny plán školy budúcnosti a zdokonaľovanie jej činnosti z hľadiska pohľadu študenta a učiteľa.
V projekte sa zúčastnili školy 12 krajín (Česko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené Kráľovstvo, Švédsko a Ukrajina), ktoré boli zadelené do 12 skupín. V každej skupine boli štyri školy, ktoré spolupracovali a mali možnosť sa stretnúť v jednej z krajín. Naše stretnutie zorganizovala kolegyňa zo školy Castlederg zo Severného Írska. V tomto mestečku sme strávili tri plnohodnotné dni, kde sme mali možnosť zoznámiť sa s ďalšími účastníkmi projektu a bližšie spoznať podmienky vyučovania v Severnom Írsku. Nahliadli sme do života tamojších študentov a učiteľov a porovnávali sme systém vyučovania v štyroch rôznych krajinách. Počas pobytu sme získali nových priateľov, načerpali nové zážitky a po návrate domov sme sa pustili do vypracovania našej záverečnej prezentácie.
Vo februári tohto roku Alena Rebrová, zástupkyňa British Council na Slovensku, zorganizovala spoločné stretnutie pre zúčastňujúce sa školy zo Slovenska, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave. Stretli sme sa, bližšie zoznámili a porovnali naše návrhy:
Gymnázium - Gimnázium Štúrovo
Obchodná Akadémia Bratislava
Gymnázium JM Hurbana Čadca
Gymnázium Spišská Nová Ves
Na spoločnom stretnutí sme mali možnosť prezentovať naše záverečné práce, vytýčili sme si ďalšie dlhodobé úlohy a zúčastnili sme sa prednášky o použití interaktívnej tabule počas vyučovania.
Miestom záverečnej a veľkolepej konferencie bola Budapešť v Maďarsku, kde sa študenti a učitelia každej zúčastnenej školy stretli v dňoch 1. až 3. marca 2009. Našu krajinu reprezentovali nasledujúci študenti: Eva Ďurkáčová (Čadca), Kurdyová Eva (Štúrovo), Jozef Tonev (Bratislava) a Veronika Sléziková (Spišská Nová Ves). Školy z 12 krajín spoločne vytvorili záverečnú verziu projektu Školy budúcnosti. V nej odzneli nasledujúce vízie: čisté, svetlé a dostatočne vybavené učebne; dostatočný sortiment voliteľných predmetov; využitie modernej informačnej techniky; dostupnosť škôl pre telesne postihnutých žiakov; možnosť vytvorenia relaxačných miestností; vyučovanie medzikultúrnych poznatkov a povinné rovnošaty.
Konferenciu spojenú s tlačovou konferenciou mohli sledovať záujemcovia aj na Internete vďaka nášmu sponzorovi – firma Microsoft, ktorá nám pomáhala zabezpečovať technickú stránku projektu.
Záverečná prezentácia a fotografie jednotlivých skupín z konferencie v Budapešti a ďalšie dôležité informácie sú uverejnené na nasledovnej webovej stránke: www.challengesinschools.net
2. Škola sa zapojila do spolupráce v projekte cezhraničnej výmeny SK – HU cez centrum moderného vzdelávania Fakulty prírodných vied UK s názvom „ Zachovanie tradíciami rešpektovaných budov na Slovensku a v Maďarsku pre budúce generácie“. Do dnešného dňa nemáme výsledok výzvy.
3. Comenius – v rámci projektu žiaci riešia matematické zadania, ktoré sú zadávané zo zahraničia, prekladané a zasielané späť do centra. Projekt je zameraný na snahu ujednotenia výučby matematiky v rámci európskych krajín.