Z histórie školy
História je svedkom doby, dňom pravdy, životom pamiatky, majstrom života, hlásateľom uplynulých čias.
(Cicero)
Písal sa rok 1949. Na základe výnosu zákona č. 95/1948 Zb. bolo v Štúrove zriadené slovenské gymnázium. Prvým riaditeľom novozriadeného gymnázia bol Dr. Imrich Brichta. Táto škola pôsobila až do roku 1953 ako jediný svojho druhu v meste. To znamenalo, že bola školou najvyššieho stupňa, čo automaticky určovalo aj jej ďalšie poslanie, a to starostlivosť o kultúrne povznesenie mesta.
Rok 1953 – školská reforma. Na základe školského zákona č. 31 Zb. zo dňa 24. apríla 1953 prešlo naše školstvo reformou, na základe ktorej boli zriadené jedenásťročné stredné školy. Slovenské gymnázium bolo zlúčené s I. a II. stupňom základnej školy a bola utvorený Jedenásťročná stredná škola v Štúrove, riaditeľkou ktorej sa stala p. Anna Kačerová, riaditeľka gymnázia.
V tom istom roku – 1. septembra 1953 na základe už spomínaného zákona bola otvorená Jedenásťročná stredná škola s vyučovacím jazykom maďarským v Štúrove. Škola bola umiestnená v troch budovách, až do 1. novembra 1953, keď škola dostala novostavbu – budovu dnešného gymnázia. Prvým riaditeľom JSŠ s vyuč. jazykom maďarským sa stal Dr. Eugen Benčík.
Obe JSŠ – ako samostatné výchovnovzdelávacie inštitúcie – zohrali v živote Štúrova veľmi dôležitú úlohu. Roky 1953-1961 boli naplnené veľkým oduševnením, aktívnou prácou v škole i mimo nej.
Rok 1961 – ďalšia školská reforma. Na základe zákona č. 186 Zb. zo dňa 1. januára 1961 vznikli SVŠ-ky, a to oddelením III. stupňa JSŠ, čiže ročníkov 9.-11. V našom meste SVŠ vznikla zlúčením 9.-11. ročníkov oboch miestnych stredných škôl ako Stredná všeobecnovzdelávacia škola v Štúrove s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským. Prvým riaditeľom zlúčenej SVŠ sa stal p. Jozef Holeček, prof. Gymnázia v Nových Zámkoch.
Od roku 1961 už píše kronika jednej strednej školy – v rokoch 1961-1969 ako SVŠ, od roku 1969 ako gymnázium.
Funkciu riaditeľa školy od r. 1962 vykonával p. prof. Ladislav Péter, zástupcom od r. 1963 sa stal p. Zdeno Kačer. Počas pôsobenia p. riaditeľa Pétera dostala škola samostatnú budovu, v ktorej zotrváva aj dnes.
Spomedzi školských reforiem asi práve tá z roku 1969 bola najprogresívnejšou, keď sa obnovilo gymnázium, ako typ štvorročnej strednej školy.
V septembri roku 1974 bol do funkcie riaditeľa vymenovaný Vojtech Antal. Počas jeho pôsobenia vo funkcii riaditeľa sa v značnej miere rozšíril inventár školy, vybudoval sa športový areál a uskutočnila sa prístavba, čím sa aspoň dočasne vyriešili priestorové problémy školy.
Rok 1989 – nežná revolúcia. Dňa 17. januára 1990 sa uskutočnili po prvýkrát v histórii školstva voľby riaditeľa. Z celkového počtu 35 pracovníkov p. Szigeti získal 30 hlasov, zástupcom riaditeľa sa stala p. prof. Marta Lengyelfalusyová.
Od r. 1990 sa gymnázium stalo vyhradeným typom strednej školy, orientovanej na prípravu študentov na vysokoškolské štúdium. Škola sa r. 1991 stala právnym subjektom, čo prispelo k celkovému uvoľneniu v oblasti legislatívy, prijímania učiteľov, úpravy učebných osnov i celkového ducha školy.
Poslednou zmenou, vlastne novou možnosťou, ktorá v systéme stredného školstva nastala, bolo otvorenie osemročného gymnázia. Túto možnosť využilo aj štúrovské gymnázium a v školskom r. 1993/94 boli otvorené prvé triedy osemročného gymnázia (jedna trieda so slovenským a jedna s maďarským vyučovacím jazykom).
Na poste riaditeľa školy sa v rokoch 1995 až 2007 vystriedali p. Mgr. Marián Siranko a p. Mgr. Ján Bobor. Od roku 2007 pôsobila vo funkcii riaditeľa školy p. Mgr. Ildikó Mezeiová. Od školského roka 2017/2018 po súčasnosť plní funkciu riaditeľa školy p. PhDr. Beata Mocsiová PhD.
Od roku 2008 dochádza k zmene školského zákona, na základe čoho sa na gymnáziu neotvárajú triedy s osemročným štúdiom. Gymnaziálne štúdium sa zameriava na všeobecnú prípravu študentov na vysokoškolské štúdium v štvorročnom vyučovacom cykle.
Škola a jej študenti žijú bohatým školským aj mimoškolským životom. Študenti na oboch oddeleniach dosahujú vynikajúce vyučovacie výsledky a umiestňujú sa na mnohých súťažiach na popredných miestach.
Az iskola története
1949-et írtak. A 95/1948-as törvény alapján Párkányban szlovák tannyelvű gimnáziumot létesítettek. Első igazgatója Dr. Imrich Brichta volt. Az iskola 1953-ig létezett önállóan. Mivel egyedi középiskoláról volt szó, beleszólt a város kultúrális életébe is.
1953 – új iskolareform. A 31. törvény – 1953. április 24-én kelt cikkelye alapján megalakulnak a 11 éves középiskolák. A szlovák gimnázium egyesül az alapisola I. és II, tagozatával, megalakul a szlovák tanítási nyelvű középiskola, melynek igazgatója Bitter Károly lett. Mind a szlovák, mind a magyar középiskola jelentős kulturális tényező volt a városka életében.
Az 1961-es év újabb változást hozott. A 186-os törvény 1961. január elsejei cikkelye alapján létrehozták az általános műveltséget nyújtó középiskolákat. Egy határozat alapján városunkban egyesítették a szlovák és a magyar felső tagozatot, és egy igazgatóság alá helyezték. Az első igazgató Jozef Holeček, az érsekújvári gimnázium tanára lett.
1961-től íródik a középiskola krónikája, 1961-től 69-ig mint középiskola, 1969-től mint gimnázium. 1962-ben az iskola igazgatója Péter László lett, 1963-tól az igazgatóhelyettes pedig Zdeno Kačer. Péter László igazgató úr idejében kapott az iskola önálló épületet, melyben a mai napig működik.
1974-ben változás történt az iskola vezetésében, mivel Antal Bélát nevezték ki igazgatónak. Sok változás történt, bővült az iskola, a szertárak berendezése.
Az 1989-es változások nem kerülték el az iskolát sem, 1990 februárjától új vezetése lett az iskolának Szigeti László személyében, helyettese Lengyelfalusy Márta lett.
Az 1993/94-es tanévben megnyílt a nyolcéves gimnázium első évfolyama.
Sok változás érte az iskolaügyet, az iskolákat, sajnos nem mindegyik segítette az iskola előbbrelépését… Mennyi becsületes munka, gondoskodás, útkeresés, siker és kudarc rejlik az oktató-nevelő folyamatban, tanárok és diákok kölcsönös kapcsolatában!
Három módon lehet eljutni a bölcsességhez. Az első a tapasztalatszerzés – ez a legnehezebb. A második az utánzás módja – ez a legkönnyebb. A harmadik a gondolkodás útja – ez a legnemesebb út. (Konfucius)
A harmadik utat válasszuk!